Klasszikus

Túlélte a Notre Dame orgonája, de nem tudjuk, meg fog-e szólalni

2019.04.16. 16:00
Ajánlom
A hangszerben három-négy évszázad orgonaépítői tapasztalata egyesült, különlegessége éppen a korában rejlett. Szívfájdító belegondolni, hogy lehet, soha nem fog megszólalni.

A világ nagy részét sokkolta, hogy április 15-én lángra kapott a párizsi Notre Dame. A tűz helyi idő szerint este fél hétkor ütött ki, és órákon át pusztított. A francia tűzoltóknak már éjfélkor sikerült stabilizálni a helyzetet, de csak hajnali háromkor jelenthették, hogy eloltották a tüzet.

Sokan aggódtak a katedrálisban található monumentális orgonáért.

A 18. században épült hangszer, amely mintegy 8 ezer sípból áll, a hivatalos közlemény szerint megmenekült, de hogy az épületben felgyülemlett hő milyen maradandó sérülést okozott, még nem tudni.

Az orgonát François Thierry tervezésével építették az 1730-as években, később, 1860-ban egy újjáépítés során Aristide Cavaille-Coll vezetésével megduplázták a sípok számát. Az 1990-es években a hangszer újabb felújításon esett át, mintegy 2 millió dollárt költötte rá.

Ez Franciaország legrégebbi orgonája, amely ugyanakkor modern technológiával is fel volt szerelve. Hangjának egyedülállóságát azonban a korának köszönhette. „A Notre Dame-i orgona azért különleges, mert évszázadokon megtartotta az eredeti karakterét. Ez igaz magára a katedrálisra is” – mondta el a templom orgonistája, Philippe Lefebvre 2015-ben. „Van benne a forradalom előtti ízlést tükröző hangzásból, van a 19. századi romantikus ideált tükröző, szimfonikus zenekarra emlékeztető hangból, és van benne a 20. századi ízlésből is.

Három-négy évszázad zenéje benne van ebben a hangszerben.”

A Notre Dame 1163-ban kezdett épülni, és közel két évszázadon át készült. 1345-ben szentelték fel az épületet. (Heavy)

Lángolt a Notre-Dame

Kapcsolódó

Lángolt a Notre-Dame

Hétfő délután a fa tetőszerkezet kapott lángra a renoválás alatt álló katedrális - valószínűleg éppen a felújítással összefüggésben. A tűz gyorsan terjedt az egész épületben. Egy torony és a tetőszerkezet egy része is beomlott. A párizsiak döbbent csendben vagy vallásos énekeket énekelve álltak az utcán és figyelték az eseményeket.

Programkereső

Legolvasottabb

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Kocsis Zoltán-díjra pályázhatnak a tehetséges fiatal muzsikusok

A Kocsis-Hauser Alapítvány, melyet 1989-ben Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester, zeneszerző és HA Kocsis-Hauser Alapítvány, melyet 1989-ben Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester, zeneszerző és Hauser Adrienne zongoraművész alapított tehetséges fiatalok támogatására 2022-ben Kocsis Zoltán-díjat és zenei tehetség ösztöndíjat hozott létre a művész tiszteletére és szellemi örökségének megőrzésére.
Klasszikus magazin

17 kedvenc felvételünk – Franz Schubert születésnapjára

225 éve, 1797. január 31-én látta meg a napvilágot a dal műfajának egyik legnagyobb mestere, akit rövid élete ellenére is a zenetörténet legjelentősebb alakjai között tartunk számon. Franz Schubert születésnapja alkalmából legszebb műveiből mutatunk egy csokorra valót.
Klasszikus ajánló

Magyar Kincsek: folytatódik a Concerto Budapest sorozata

A zenekar koncertsorozata a magyar zeneirodalom felfedezésre váró műveit, ínyenc különlegességeit szólaltatja meg kiváló szólistákkal a Pesti Vigadóban
Klasszikus ajánló

Világsztárok Magyarországon – Válogatás a Filharmónia Magyarország koncertjeiből

A Filharmónia Magyarország mindig arra törekszik, hogy a klasszikus zene krémjét vonultassa fel az évadban. Idén pedig érkezik a hab a tortára! 2022 februárjában a „különc szupersztár” robbantja fel a Zeneakadémia, a Pécsi és a Szegedi Nemzeti Színház színpadát, míg márciusban a világhírű The King’s Singers turnézik Magyarországon. Mindeközben Budapest egyik legrangosabb családi bérletének második koncertje is várja közönségét.
Klasszikus ajánló

A nyugalom szigete a 20. század viharaiban – magyar esttel készül a Rádiózenekar

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara teljes egészében a 20. századi magyar muzsikának szenteli február 1-ji koncertjét a Pesti Vigadóban. Kodály Zoltán mellett Hidas Frigyes és Lajtha László művei hangzanak el.